Te sem csíped a szúnyogokat? Ők bezzeg csípnek téged
A WWF Hungary bemutatott pár fajt, akik nagyon kedvelik a zümmögő vérszívókat: ezeknek az állatoknak kedvenc csemegéjük a szúnyog, táplálkozásukkal pedig sokszor hatékonyabban szabadítanak meg minket a bosszantó zümmögőktől, mint a számos élő szervezetre veszélyes deltamethrines légipermetezés, vagy a járművekről végzett, melegködös technológiával látványosan kijuttatott szerek.
A szúnyoggyérítés tollas királyai egyértelműen a fecskék (molnárfecske, füsti fecske és partifecske): egyetlen egyed képes akár 2000 szúnyogot is elfogyasztani egy nap alatt!
A sorban a következők szőrmés szúnyogírtó mestereink, a denevérek. A hazánkban élő 28 denevérfaj mindegyike védett és nagy többségük előszeretettel fogyasztja az éjjeli zümmögőket.
Az aprócska szúnyogok legvérmesebb ragadozói pedig maguk is ízeltlábúak: ezek a szitakötők, amiknek legkedvesebb csemegéje a szúnyog. Magyarországon közel 70 szitakötő faj előfordulásáról tudunk, s bár e fajok igen különbözőek, mindegyikük szaporodása és fejlődése vízhez kötődik: a ragadozó életmódot folytató szitakötőlárvák már igen korán rákapnak a szintén vízben fejlődő szúnyoglárvákra és később a repülő kifejlett rovarok esetében is fennmarad ez a végzetes viszony.
A szúnyoggyérítés legnagyobb bajnokai azonban némán vadásznak a vízben, nem repkednek látványosan, nem tollasak és nem is szőrösek. Felsorolni is lehetetlen mennyi halfaj és kétéltű lárvája fogyasztja előszeretettel a szúnyoglárvákat és tizedeli még kirepülés előtt a szúnyognemzedékeket.
A vizesélőhelyek természetes életközösségei azért is fontosak, mert amíg az aprócska, akár kilométereket is repülni képes csípőszúnyog fajok szinte bármilyen kis vízállásba le tudják rakni petéiket, s a lárváknak sincsenek túl nagy igényeik, addig a predátoraik számára rendkívül fontos, hogy stabil vízi ökoszisztéma vegye körül őket. A folyók, tavak, patakok élővilága rendkívül eltérő, összetett rendszerek, a legkisebb beavatkozás, mérsékelt szennyezés is felboríthatja dinamikus egyensúlyi állapotukat. És ebben sajnos az összes felsorolt faj osztozik: közös lakomájukon kívül a szenvedéseik is hasonlóak. Meggondolatlan vízgazdálkodói megoldások, beépített árterek, elpusztított természetes élőhelyek és még sorolhatnánk…
A természetes szúnyogírtó fajoknak sem esik jól, hogy nem figyelnek rájuk: ha ők kevesen vannak, akkor a szúnyogok száma megsokszorozódik. És az csak nekünk lesz szívás… – írja a WWF Hungary Facebook oldalán.
Címlapkép: Pixabay