Pletykafészek

Mire jó a dió? Hatása, tápértéke és egyéb értékes jellemzői

A dió egy rendkívül sokoldalú növény – egyrészről az íze, másrészről pedig számtalan jótékony hatása miatt. Rengeteg vitamint, növényi rostot és omega-3-at rejt. A több módon is elfogyasztható gyümölcs eredete pedig hosszú évszázadokra nyúlik vissza. Ismerjük meg jobban!

Sokoldalú dió

A dió sokoldalúságának titka, hogy több részét is fel lehet használni, mind termését, levelét és persze fáját régóta hasznosítja az emberiség. Amikor dióról beszélünk, általában a közönséges diófát és diót értjük alatta. Elsősorban termése miatt ültetik, csonthéjas gyümölcsének számos pozitív tulajdonsága van. A dió vitamintartalma is jelentős, de a fa többi részét is előszeretettel alkalmazzák különböző területeken.

A diófa egészséges leveleiből főzött tea az idegrendszerre nyugtató hatással van, többek között ezért is közkedvelt az alternatív gyógyászatban. Fa részéből gyönyörű bútorok készülhetnek, hiszen könnyen faragható és tartós alapanyag. Mégis a csonthéjas termés belsejében lapuló ehető kincs egyik legértékesebb gyümölcsünk. Érdekel a dió hatása? Olvasd el cikkünket, és tudj meg minél többet a közönséges dióról.

A közönséges diófa

A dió vagy diófa, latin nevén Juglans, a diófélék családjába tartozó növénynemzetség. Több fajtája is létezik, ám Európában a közönséges dió, azaz a Juglans regia a legelterjedtebb. Az egylaki, lombhullató fa átlagosan 15-25 méter magasra nő, díszfaként is ültetik, ám ezen túl számos felhasználási módja is létezik.

A diófa termése csonthéjashoz hasonló, zárt kupacsú makk, amit diótermésnek nevezünk. Külső zöld burka a diókopács, melyek erős színanyaga és fanyar íze van. Érés után leválik a csonthéjról, és felbukkan a barna színű kemény burok. Ezen belül található a ráncos, dús olajtartalmú mag, a dióbél, melyet leggyakrabban fogyasztunk.
A diófa élettartama akár 100 év is lehet, növekedése azonban nem folyamatos, a cseperedés nagyjából az élettartama felénél megáll.

Talán nem is gondolnánk, hogy a dió milyen hagyománnyal bírt már az ősi hiedelmekben is. Egyes krónikák szerint a honfoglaló magyarok is szívesen fogyasztották.

Több nép történetében is hagyománynak számít. Megjelent termékenység szimbólumként, illetve felhasználták házasságkötéskor vagy épp diófát ültettek a gyermek születésekor. Ezek a hiedelmek később a népmesékben és népdalokban is fontos szereppel bírtak.

Egyes tudósok úgy vélik őseink már Kr. e. 9000 környékén fogyaszthattak diót, az egykori Perzsia területén. Onnan jutott el szép lassan Ázsiába és az ókori Görögországba is, nekik köszönhetően az antik rómaiak is megismerhették, majd kezdték el meghonosítani az értékes fákat. A neve is a római istenhez köthető, a ’Jovis glans’ azaz Jupiter makkja kifejezésből ered, átvitt értelemben istennek való termés.

Az Újvilágba jóval később, a 18. században jutott el, a Kárpát medencében leggyakrabban két fajtájával találkozhatunk, a parkokban díszfaként ültetett fekete dióval, és az ehető diót termő közönséges dióval.

A különösen értékesnek számító kaliforniai dióültetvények a 19. századra honosodtak meg, mára pedig ezeknek hála az USA vált az egyik legnagyobb dióexportőrré.

A dió továbbá az ünnepekhez kapcsolódóan is megjelenik. Húsvétkor, karácsonykor és Luca napján is találkozni vele a süteményekben. Szimbolikus eredete miatt tehát a mai napig egyfajta hagyománynak számít a fogyasztása.

A dióról általánosságban

A magas olajtartalmú ízletes mag egyrészt finom, másrészt számos jótékony hatással bír. A dióbél magas magnéziumtartalma sokat segít a stressz elleni védekezésben, de gyakori fogyasztása nem csak az idegek védelmében játszik szerepet.

Többféle B-vitamint tartalmaz, mely védi az izmokat és serkenti a növekedést. Igen gazdag antioxidánsokban és omega-3 zsírsavakban, ami kedvezően hat az erekre és a vérkeringésre, valamint hatékony a 2-es típusú cukorbetegség megelőzésében is.

Jótékony hatással van a memóriára és segít a szívproblémák megelőzésében, támogatja az agyműködést, növeli a koncentrációképességet, így talán nem is véletlen, csak érdekes egybeesés, hogy a termés maga is agy formájú, félbevágva pedig egy szív alakot formáz.

Rendkívül magas a fehérjetartalma, ezért azt is tartják, táplálóbb mint a hús, a vegetáriánusok körében is népszerű tápanyagpótló étel. Mivel rostforrásként is szuper, az egészséges emésztés érdekében is célszerű fogyasztani.

A dió kalóriatartalma és zsírtartalma viszonylag nagy, ezért napi egy két marék fogyasztása is bőven elég a kívánt pozitív hatás eléréséhez.

A dióban rejlő E-vitamintól a bőr és a haj is egészségesebbé válik, a dióolajat pedig külsőleg is alkalmazzák, a problémás, száraz bőr kezelésében is hasznos.A rengeteg jótékony tulajdonsága mellett pedig egyszerűen finom nassolnivaló, karakteres, édeskés íze már gyermekkorunk óta kísér minket. Jellemzően édes sütemények kedvelt alapanyaga vagy díszítőeleme, de salátákba is előszeretettel teszik, bizonyos sajtokhoz kifejezetten jól passzol, illetve sós nasi is készíthető belőle.

A dió hatása a szervezetre

A diót gyógyászati célokra is szokták alkalmazni, leveleit és külső zöld burkát is gyűjtötték a néphiedelemben, egészség javítási céllal. A diólevelet külsőleg lemosásra, borogatásra használhatjuk, csersav tartalma miatt hatékonyan kezelhetünk vele ekcémát, pattanást, kelést és egyéb bőrbetegségeket. A diólevélből készített ülőfürdővel az aranyér okozta bántalmak enyhíthetők.

Belsőleg főként a népgyógyászat alkalmazza vértisztító hatása miatt, valamint bél és gyomorhurut kezelésére is. A diókopács főzetével szintén utóbbi betegségek kezelhetők, emellett az izzadás is mérsékelhető vele. A dióbél nagyszerű forrása a telítetlen zsírsavaknak, és néhány szem dió egy-egy magas zsírtartalmú, nehéz étkezés után normalizálhatja a koleszterinszintet. A dió segít megőrizni a vérerek rugalmasságát, vértisztító, serkenti az emésztést, ugyanakkor bélféregűző hatásáról is ismert. Nagyon hatékony gyomor- és bélhurut ellen. Kutatások kimutatták, hogy a diófogyasztás csökkentheti a 2-es típusú cukorbetegséget nőknél. A legújabb kutatások azt is kimutatták, hogy fontos szerepe van a rák megelőzésében, mert a dióban található polifenolok egyes tagjai antimutagén és antioxidáns aktivitással bírnak, így segítenek a rákburjánzás kialakulásának megakadályozásában.

Számos jótékony hatását a kozmetikai iparban is hasznosítják, illetve hajhullás ellen is hatékonynak bizonyult.
A dió jótékony hatása a szervezetre és az emésztésre tehát már napi kis mennyiség fogyasztásával is elérhető,azonban érdemes odafigyelni az allergiás tünetekre, amennyiben ilyeneket tapasztal, ne fogyasszon diót. Ha pedig néhányan attól félnének, hogy hízlal a dió, mivel zsírban és kalóriában gazdag étel, bőséges tápanyag- és fehérjetartalmuk miatt a diétázók is bátran fogyaszthatják.

Összegezve tehát a dió a következőket egyaránt tartalmazza:

  • antioxidánsok
  • B-vitamin
  • E-vitamin
  • magas fehérjetartalom
  • magas magnéziumtartalom
  • omega-3 zsírsavak

A vásárlóinkkal fenntartott szoros kapcsolat és ügyfélszolgálatunk lelkiismeretes munkája is azt a célt szolgálja, hogy a legfinomabb hazai gyümölcsök kerülhessenek az asztalokra.

A rendelést egyszerűen, pillanatok alatt leadhatod weboldalunkon vagy akár a Facebook felületén is. Kollégáink készséggel segítenek a felmerülő kérdések megválaszolásában. Nézz körül termékeink között!

Címlapkép: Bernhardt Bettina/ Közbeszéd

Ezeket olvasta már?

(via simongyumolcs.hu)

Tetszett a cikk? Ossza meg ismerőseivel vagy szóljon hozzá!

Közbeszéd

Közbeszéd | Hírek, tények és vélemények

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük