Magyar Péter felkérdezte Pintér Sándort a kórházi káosz miatt
Levelet írt Pintér Sándor belügyminiszternek magyar Péter, a Tisza Párt elnöke a kórházi káosz és az elmaradó műtétek kapcsán, mivel az elmúlt hetekben „a hőhullám során sok beteg, egészségügyi dolgozó valamint a média is a kórházi klimatizáló berendezések olyan jelentős működési zavarairól számolt be, amely számos esetben műtétek és fontos kezelések elhalasztását, a betegek intézmények közötti áthelyezését igényelte.”
Az elmúlt időszakban valóban megszaporodtak a kórházi klímák bedöglésével kapcsolatos hírek, július közepén a Bethesda Gyermekkórház már a közösségi médiában gyűjtött adományokat a saját, elromlott klímájuk megjavíttatásához.
A helyzet súlyosságával kapcsolatban Svéd Tamás, a Magyar Orvosi Kamara főtitkára a 444-nek azt nyilatkozta: nem csak a műtőkben, de a kórtermekben is embertelen állapotok uralkodnak. „Az ilyen forró nyarakon megugrik az idős emberek halálozása, ha ezen a kórház sem tud segíteni, akkor nagy a baj” – fogalmazott Svéd.
Ehhez képest Semjén Zsolt hatalmasat hahotázott Tusványoson, amikor a nem működő klímákról kérdezték, a korábban négy évig az egészségügyért is felelős miniszter, Kásler Miklós pedig azzal takarózott, hogy ő 50 fokos műtőkben is végzett 10-12 órás műtéteket.
Mint kiderült, a kormánynak három év alatt 81 kórházból 14-ben sikerült klímát cserélnie.
Magyar szerint „a kórházi infrastruktúra általános rossz állapota, különös tekintettel az intézményekben többnyire hiányzó, vagy a régebben már felszerelt klimatizáló berendezések felújításának, cseréjének és rendszeres karbantartásának elmaradásai miatt a műtők és a kórtermek is elviselhetetlen hőmérsékletűre melegedtek, ezzel nem csupán lényegesen rontva a betegek komfortérzetét, rontva a gyógyulási esélyeiket, hanem veszélyeztetve ellátásuk biztonságát is.”
A Tisza elnöke a „magyar emberek nevében” tájékoztatást kért a helyzet súlyosságáról. Többek közt az alábbi kérdésekre várja Pintér válaszát:
- Igaz-e, hogy volt olyan időszak, amikor a budapesti és Budapest környéki baleseti sürgősségi ellátó intézmények (4 db) közül kettő egyáltalán nem tudott fogadni beteget a klimatizálás elégtelensége miatt?
- Hány és milyen típusú műtét maradt el a klímaberendezések meghibásodása miatt?
- Mely intézményekben történtek ezek az események?
- A hőhullám során jelentkezett klimatizációs problémák óta mely intézményekben hány klímaberendezést javítottak meg, vagy cseréltek ki, és ez mennyibe került?
- A műtők hány százaléka rendelkezik ma Magyarországon az előírások szerinti speciális lamináris légáramlást, légcserét és túlnyomást biztosító klímaberendezéssel?
- Az intenzív, illetve posztoperatív szobák hány százalékában megoldott a hatékony klimatizálás?
- A műtött betegek lábadozását, rehabilitációját szolgáló szobák hány százaléka klimatizált?
- A sebészeti és a nem sebészeti jellegű kórházi osztályokon lévő kórtermek hány százaléka rendelkezik klimatizációval?
- A vizsgálók, nővér és orvosi szobák hány százalékában működik klíma berendezés?
- Milyen átmeneti, áthidaló intézkedéseket tett és tesz az egészségügyi kormányzat a klimatizálással összefüggő aktuális gyakorlati problémák megoldására?
- Milyen egészségügyi hatósági és munkavédelmi ellenőrzések történtek az elmúlt időszakban, ill. vannak folyamatban a műtők és kórtermek hőmérsékletének ellenőrzésére és folyamatos monitorozására, különösen a nyári időszakban?
- Ismerve a klimatizálás elégtelenségeit, hogyan készül a kormányzat az augusztus 9-ével várhatóan újra betörő kánikula során az egészségügyi intézményekben az ellátás minőségét és a betegbiztonságot garantáló működésre?
- Milyen védelmet, támogatást, segítséget kapnak az egészségügyi dolgozók, hogy a biztonságos és eredményes munkavégzést veszélyeztető munkakörülmények között is el tudják látni esküjükből következő feladataikat?
Emellett Magyar jelezte azt is, hogy a Tisza Párt társadalmi kezdeményezést indít az adatok lakossági összegyűjtésére, majd publikálására.
Címlapkép:MTI/Koszticsák Szilárd
(via 444.hu)