Belföld

Elvették a mobilt az iskolában? Mutatjuk, hogyan reagált a társadalom

A héten országos reprezentatív gyorsfelmérést végezett a OPINIO, ezek részleteiről Bojár Ábel kutatási igazgató tájékoztatta a Közbeszédet.

A 16-59 éves társadalom kiemelkedő aránya, 96%-a hallott már az iskolai mobiltelefon-leadást kötelezővé tévő kormányrendeletről legalább szalagcímek szintjén, ezen belül 60% állítja, hogy a részletekkel is tisztában van.

  • A rendelettel kapcsolatban összességébén megosztott a társadalom, de inkább az ellenzők vannak többségben 43-31%-os arányban, míg egy további 26% semleges álláspontot képvisel a kérdésben.
  • A válaszadóknak felsoroltunk számos, a rendelet mellett és ellen szóló érvet. A legszélesebb körben elfogadott megfontolás az iskolákra és tanárokra nehezedő adminisztratív teher (52%), de sokan azt is aggályosnak látják (46%), hogy a diákok kevésbé fogják tudni igénybe venni az okoseszközöket a tanulásban hasznos célokra. A rendelet mellett szóló érvek közül a diákok társasági életére gyakorolt pozitív hatással értenek egyet a legtöbben (41%).
  • A Madách Imre gimnázium igazgatójának kirúgásáról is jól értesült a többség, bár itt már van egy 20%-os réteg, akikhez nem jutottak el ennek az eseménynek a hírei. Az esemény megítéléséhez két narratívát állítottunk szembe egymással. A döntő többség (79%) azzal a narratívávál ért egyet inkább, hogy a kírúgás “elfogadhatatlan, hiszen csak a diákok érdekében lépett fel a rendelet ellen”. Egy jóval kisebb, 21%-os tábor szerint viszont “teljesen természetes és jogos, ha kirúgnak valakit, ha a törvények, szabályok nyílt megsértésére buzdít”.
  • Saját gyermekük esetén a szűk többség (53%) középutas álláspontot képvisel(ne): ha az iskolában nem tartatják be szigorúan a szabályokat és van mozgástér, akkor azt tanácsolná, hogy maradjon a gyermeknél a mobil. 38% ellenben minden körülmények között a szabályok betartására buzdítaná a gyermekét és csak 8% tanácsolná a nyílt ellenszegülést.

Módszertan: Az eredményekhez felhasznált adatokat szeptember 3. 5. között vette fel az Opinio Institute mobilapplikációs adatfelvétel segítségével. A mintanagyság 1000 fő volt, az eredmények reprezentatívak az ország 16-59 éves lakosságára nem, korcsoport, iskolai végzettség, településtípus és magyarországi régió tekintetében. A mérések hibahatára 3,2%, azaz a fent bemutatott %-os arányszámok maximum ennyivel térhetnek el attól, mint amit az ország összes 16 és 59 év közötti lakosának lekérdezése eredményezett volna.

Címlapkép: Freepik

Ha érdekesnek találta, ossza meg és mondja el véleményét!

Közbeszéd

Közbeszéd | Hírek, tények és vélemények

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük