Belföld

Ellenőrizze a vízóráját, minél előbb: lehet, hogy nagyon nagy a baj! Most érkezett a hír

A következő napokban érkeznek a nagy hidegek, a fagyok, így nem árt rápillantani néha a vízórára, ugyanis ilyenkor a leggyakoribb, hogy befagynak.

Ha csak befagyott a vízóra akkor van remény rá, hogy házi megoldással megoldható, megszerelhető, de ha szétfagyott, akkor nagy a baj, ugyanis, akár több tízezer forintba is fájhat a megoldás.

Sokan legyintenek, hogy ez csak a nyaralókat és a hétvégi házakat érinti, de valójában nem így van, a legdurvább mínuszok sokszor azokat a háztartásokat sem kímélik, ahol sok vizet használnak, és erős az áramlás.

A pénzcentrum információi szerint ma hajnalban/reggel rengeteg vidéki és fővárosi család is szembesülhetett.

Ha a vízmérők szétfagynak, óriási csőtörést is okozhatnak. A hiba elhárítása pedig a felhasználókat terheli; ráadásul sok esetben több tízezer forintos költségről van szó.

Azt, hogy mekkora a baj Ön is megállapíthatja

Befagyott vízóra esetén hősugárzóval, esetleg komolyabb hajszárítóval fagy-mentesíthetjük az órát, és megoldódhat a baj.

Szétfagyott vízóra esetén A szétfagyott vízóra könnyen felismerhető ugyanis a számlapját belülről szétnyomja a jég!ilyenkor mindenhol ömlik a víz, ami ilyen hidegben, többnyire hamar meg is fagy (ezt jégcsapok jelzik a vízórán!). Ez már működésképtelen, így ki kell cserélni.

A vízórák és vezetékek fagyás elleni védelme nem csupán a ritkán használt nyaralók vagy kerti csapok problémája; a rendszeres mínusz hőmérséklet esetén bármely otthon vízhálózata veszélyeztetve lehet. Ebben az időszakban nemcsak a fagyveszélyre, hanem a vízmérők cseréjének időszakosságára is érdemes figyelmet fordítani.

Sokan nem tudják, hogy a vízórákat nyolcévente cserélni szükséges ahhoz, hogy azok pontosan és megbízhatóan mérjék a vízfogyasztást. Emellett a fagyás elleni védelemre is kiemelt figyelmet kell fordítani, különösen azoknál az óráknál, amelyek a kertben vagy aknában találhatók.

A vízmérők és vezetékek védelmének elhanyagolása komoly következményekkel járhat, és a vízóra vagy vezetékek befagyása esetén jelentős költségekkel kell számolnunk a javítások során.

A károk elkerülése érdekében fontos a vízmérőket szigetelő anyagokkal beborítani, például pléddel, hungarocell-lel vagy más hőszigetelő anyaggal. A szabadban futó vezetékeket is érdemes megfelelően védeni, hogy megelőzzük azok befagyását és károsodását.

A szigetelés során figyelni kell arra, hogy az ne akadályozza meg a vízóra számlapjának olvashatóságát, így a mérés pontosságát is megőrizhetjük. A vízóra üvegének berepedése fagyás következtében szivárgáshoz vezethet, és ebben az esetben a vízóra cseréje elkerülhetetlen. Azonnali intézkedésekre van szükség, és a tulajdonosnak kell gondoskodnia a cseréről.

A vízvezetékek befagyása is komoly problémákat okozhat. A fagyás miatt megrongálódott vezetékeket sürgősen ki kell olvasztani és javítani, hogy elkerüljük a szivárgást. Ha a probléma az óra előtt történik, akkor a helyi vízművek szakembereit kell értesíteni.

A vízmérő cseréjének időzítése is kritikus. A jogszabályok értelmében egy mérő csak 8 évig használható, és a cserét a lejárati év december 31-éig kell elvégezni. Az időben elmaradt vízmérőcsere súlyos következményekkel járhat, hiszen a mellékszolgáltatási szerződés megszűnik, és csak hosszas utánajárás után lehet újat kötni. Érdemes figyelni a vízmérők hitelességére, és szükség esetén azonnal intézkedni a cserével kapcsolatban.

A vízmérő cseréje nemcsak időben, hanem költségben is fontos tényező. Az időzített cserék árlistája alapján az olcsóbb lehetőségek kihasználása érdekében érdemes hétköznapokon 7:00-15:00 között hívni a szerelőt. Az időpontfoglalásra is figyelni kell, mivel a vízművek különdíjat számolhatnak fel sikertelen kiszállás esetén.

Az elhanyagolt vízmérők és vezetékek komoly pénzügyi és műszaki kockázatokat hordoznak magukban. A megelőzés érdekében javasolt rendszeresen ellenőrizni a vízmérőket, szigetelni azokat a fagy ellen, és időben intézkedni a cserével kapcsolatban. Ezzel nemcsak a vízhálózatunk, de a pénzügyi stabilitásunk is megőrizhető a hideg téli hónapokban.

Címlapkép: Pixabay

Ezeket olvasta már?

(via tudasfaja.com)

Tetszett a cikk? Ossza meg ismerőseivel vagy szóljon hozzá!

Közbeszéd

Közbeszéd | Hírek, tények és vélemények

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük