Gazdaság

Váratlan bejelentés: kettő fontos élelmiszer ára csökkenthet

A Gazdasági Versenyhivatal legújabb vizsgálatai szerint olyan hatások érvényesülnek az élelmiszerláncban, amelyeknek köszönhetően a boltokban tapasztalható drágulás megállhat – sőt, meg is fordulhat. Ez azt jelenti, valódi árcsökkenés jöhet a tej és tojás esetében, amit minden magyar háztartás megérezhet.

Jó hír a magyar háztartásoknak: a tejtermékek és a tojás árai körül tapasztalható drágulás enyhülhet – derül ki a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) friss jelentéséből. A hivatal két gyorsított ágazati vizsgálatot is végzett, amelyek rávilágítottak az elmúlt időszak ármozgásainak okaira, és arra is, hogy az árak mérsékléséért tett lépések hatásosnak bizonyultak. Vagyis árcsökkenés jöhet két fontos élelmiszer esetében.

Mit mutat a GVH jelentése?

A versenyhatóság 2025 tavaszán indított vizsgálatot a tej- és tojáságazatban, miután ezeknek a termékeknek az árai az utóbbi időszakban jelentősen ingadoztak, sőt, több esetben indokolatlanul meg is ugrottak. A GVH most közzétett jelentése megnyugtató következtetéseket hozott: valós esély van az árcsökkenésre a boltokban.

Tejtermékek: hatott az Árfigyelő és az árréscsökkentés?

A GVH vizsgálata szerint több korábbi javaslatuk is segített a tejtermékek árának mérséklésében. Kiemelten fontosnak bizonyult a 2023 közepén elindított online Árfigyelő rendszer, amelynek hatására a nagy áruházláncok csökkentették a tejtermékek bruttó árrését – átlagosan 10 százalékponttal. Szintén kedvezően hatott, hogy megszűnt a korábbi gyakorlat, amely előre meghatározott alapárprognózist alkalmazott a nyerstej esetében – ennek eredményeként a magyar nyerstej ára az EU-átlag alá csökkent.

Ugyanakkor a 2024–2025-ös időszak áremelkedése mögött több, külső tényező is állt: a nyerstej európai drágulása, a növekvő munkaerő- és közüzemi költségek, valamint a jövedelmek átrendeződése a termelői oldal felé.

Tojás: járvány, beruházás, szezonalitás

A tojás árának növekedését legfőképp a takarmány- és energiaárak, valamint a munkaerőköltségek emelkedése okozta. Emellett visszatérő probléma a madárinfluenza-járvány, amely jelentős termeléskiesést eredményez. A termelők részéről komoly költséget jelentett az is, hogy a fogyasztói elvárások miatt sokan áttértek az alternatív tartásmódokra a hagyományos ketreces helyett. Ezek a beruházások szintén nyomták felfelé az árakat. Ráadásul a tojás piacán szezonalitás is megfigyelhető, vagyis bizonyos időszakokban (például ünnepek előtt) eleve megugrik a kereslet – ez pedig néhány kereskedő beszerzési gyakorlatával együtt tovább növelte az árakat  – írja a Pénzcentrum.

Lesz-e további árcsökkenés?

A GVH intézkedései – valamint az árréscsökkentés bevezetése 2025 márciusában – már hoztak némi enyhülést a fogyasztói árakban. A jelentés szerint a jövedelmi viszonyok kiegyensúlyozása, az árfigyelés és a transzparens beszerzési gyakorlatok elősegíthetik, hogy a tej és tojás ára tartósabban is mérséklődjön.

Forrás: mindmegette, címlapkép: Pixabay

Olvassa a Közbeszéd cikkeit a Facebookon és a Google hírei között is!

Ha érdekesnek találta, ossza meg és mondja el véleményét!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük