Pletykafészek

Rémálom a palackban: Rákkeltő anyagok az ásványvizekben: itt vannak az érintett márkák

Egy friss vizsgálat kimutatta, hogy számos európai forgalomban lévő ásványvízben – 19-ből 10-ben – található rákkeltő, úgynevezett „örök vegyi anyag”. Ez az anyag a TFA, a trifluor-ecetsav egyre gyakrabban fordul elő szennyeződésként a csapvízben is, gyakorisága komoly egészségügyi aggodalmakra ad okot szakértői körökben.

Pesticide Action Network Europe nemrég publikált vizsgálata 19-ből 10 európai ásványvízmárka esetében mutatta ki a TFA jelenlétét. Az elemzésben egy magyar márka is szerepelt.

A honlapon azt írják, a TFA egy nagyon kicsi és rendkívül mozgékony, vízben oldódó vegyület, amely nem bomlik le a természetben. Rendkívüli mozgékonysága lehetővé teszi, hogy behatoljon és felhalmozódjon még a mélyebb talajvizekben is. A TFA egy úgynevezett „örök vegyi anyag”, a PFAS csoportjába tartozik, egy stabil bomlási terméke számos egyéb PFAS-nak, legfőképp a mezőgazdasági peszticidekből és a hűtőtechnológiákból származó F-gázoknak.

Már nem csak a csapvízzel van baj

A Pesticide Action Network Europe nyáron tette közzé azt az elemzést, melynek fókuszában a csapvízben található TFA állt. Ennek eredménye alapján 36-ból 34 mintában találtak TFA-t. A vizsgálatot a budapesti csapvizen is elvégezték, ahol átlag feletti volt a szennyeződés mértéke.

Ugyanebben a tanulmányban vizsgáltak különféle ásványvizeket is, egyelőre névtelenül. Ennek a vizsgálatnak a folytatásaként végeztek további kutatásokat, mivel kiderült: sok ásványvíz is szennyezett. Ez azért is meglepő eredmény, mert az ásványvizeknek olyan föld alatti vízforrásokból kell származniuk, amelyek védettek mindenféle szennyeződési kockázattal szemben. Ez a tisztaság nemcsak kulcsfontosságú minőségi jellemző, hanem jogi követelmény is – írják a honlapon.

Az elemzés világossá tette, hogy a TFA-szennyezés nemcsak a csapvízre, felszíni vízforrásokra, hanem a talajvizekre és rétegvizekre is kiterjed, amelyek az ásványvizek forrásai. Pedig utóbbit éppen az emberek által okozott szennyező anyagoktól védettnek tekintenek. Az eredmények szerint 19 esetből 7-ben a TFA szennyezés meghaladja az ivóvízben megengedett peszticid-metabolit határértéket, amely 0,1 µg/l (100 ng/l). Egy esetben pedig a javasolt 0,5 µg/l (500 ng/l) összes PFAS (összes PFAS) határértéket is túllépték, amely az EU ivóvíz-irányelvben szerepel. Ezt a határértéket 2026-tól fogják bevezetni, bár nem minden tagállam fogja végrehajtani – írják.

Hangsúlyozták, hogy minden vizsgált ásványvíz – még az is, amelynek a legmagasabb mértékű szennyeződése – megfelel a különböző hatóságok által az EU-ban meghatározott emberi egészségügyi határértékeknek, még napi 2 literes fogyasztás mellett is. Azt is megállapították: az ásványvíz átlagosan kevésbé szennyezett TFA-val, mint a csapvíz.

Ezek az ásványvizek szennyezettek

Ez a grafikon abc sorrendben mutatja a 10 ásványvizet, amelyekben mérhető TFA-maradványokat találtak, illetve azt a 7 ásványvizet és 2 forrásvizet, amelyeknél nem volt mérhető TFA-szennyeződés. A sötétkék oszlopok a nyári, a világoskék oszlopok az őszi mintavételből származó eredményeket tükrözik:

screenshot 03122024 briefing tfa the forever chemical in european mineral waters

                                                        Forrás: Pesticide Action Network Europe

Minden elemzést HPLC-MS-MS módszerrel végeztek, az érzékenység határa 50 nanogramm literenként (ng/l). Három mintában a limit alatti eredményeket észlelték, amelyek nyomokban 20-30 ng/l TFA szennyeződést jeleznek. Azonban mivel ezek az eredmények a laboratórium akkreditált módszerének érzékenységi határértéke alatt vannak, nem zárható ki a hamis pozitív eredmények lehetősége. Az ilyen nyomképzésű eredmények – amelyek a laboratóriumi tesztjelentésben sem szerepelnek – itt nem kerülnek közzétételre. Az érintett cégeket azonban tájékoztatták. Időközben minden ásványvizet, amelyben mérhető TFA-maradványokat találtak, másodszor is elemeztek. Minden esetben a második elemzés is megerősítette a nyári eredményeket.

Címlapkép: MTI / Ujvári Sándor

Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google Hírek között is >>>

(via penzcentrum.hu)

Ha érdekesnek találta, ossza meg és mondja el véleményét!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük