Ime 7 kedvelt élelmiszer Magyarországon, ami más országokban tiltólistás
Meglepetés tojás
A meglepetés tojások sokunk gyermekkorát megszépítették, nemcsak a finom, roppanós tejcsokoládé miatt, hanem mindenekelőtt a bennük lapuló kis játékok miatt. Az Egyesült Államokban viszont éppen ezért kerültek tiltólistára. Az 1938 óta érvényben lévő törvény szerint a kisgyermekek védelme érdekében tilos olyan édességet árusítani, ami „ehetetlen tárgyat” tartalmaz. Ez vonatkozik az importra is, és azoknak, akik figyelmen kívül hagyják a szabályozást az országba való belépéskor, súlyos bírságot kell fizetniük.
2/7 Rágógumi
Élet rágógumi nélkül? Sokak számára egyenesen elképzelhetetlen, Szingapúrban azonban ez maga a valóság. Az ázsiai nagyvárosban a rágógumi fogyasztása csak akkor megengedett, ha annak terápiás oka van, például a dohányzásról való leszokást segíti elő. Mivel Szingapúrban kifejezetten ügyelnek a tisztaságra, az, aki kiköp egy rágógumit az utcán, bűncselekményt követ el.
Mák
Ugye te is nehezen tudnád elképzelni, hogy idehaza egy család asztalára sem kerül karácsonykor mákos bejgli, év közben pedig egy pékségben sem találhatnánk tökös-mákos rétest, mákos csigát vagy mákos brióst? Tajvanon, Szingapúrban, Szaúd-Arábiában és az Egyesült Arab Emírségekben viszont mindenkinek le kell mondania a mákos finomságokról, méghozzá a benne fellelhető ópium, vagyis a mák éretlen termésének a levegőn koaguált nedve miatt, hogy ezáltal is csökkentsék a kábítószer-terjesztés esélyét.
Nyers tej
A feldolgozatlan tejet Kanadában, Skóciában, Ausztráliában és több amerikai államban is tilos a törvény szerint forgalomba hozni, ugyanis az ottani hatóságok veszélyesnek ítélték meg a benne esetlegesen jelen lévő kórokozókat. A törvény kiterjed a feldolgozatlan tejből készült termékekre is, ezért ha ezekben az országokban jársz, a camambertet és az emmentáli sajtot is hiába keresed az élelmiszerboltok polcain vagy a termelői piacokon.
Haggis
A skótoknak ugyan le kell mondaniuk a camambertről és az emmentáli sajtról, van azonban egy nemzeti ételük, amit ők bátran, egy másik ország lakosai viszont egyáltalán nem fogyaszthatnak. A haggis tulajdonképpen töltött birkagyomor, amiben ledarált belsőségek, zabpehelyliszt és fűszerek keveréke található, és leggyakrabban a szintén tradicionálisnak számítő clapshottal tálalják, ami egy répából és krumpliból készült püré. Amerikában viszont ennek a különleges fogásnak tilos az asztalra kerülnie, ugyanis nagyjából 40 éves törvény tiltja a birkatüdő értékesítését, aminek a zsírja szintén összetevője a haggisnak.
Libamáj
A libamáj számos országban, köztük Magyarországon is kimondottan ínyencségnek számít, és számos különleges fogás készíthető belőle. Indiában azonban tiltólistás, mivel nagy többségében hízlalással érik el azt, hogy a libamáj minél nagyobb legyen, és kegyetlenségnek tartják. Talán mi sem bánnánk, ha több ország számára követendő példa lenne ez a törvény, és le kellene mondanunk róla, hogy cserébe több állatot kíméljünk meg a szenvedéstől.
Kékáfonyás Kellogg’s Nutri-Grain szelet
Ha te is szereted a Kellogg’s Nutri-Grain szeleteit, akkor az áfonyásról Norvégiában, Finnországban és Franciaországban tartózkodva le kellene mondanod. Ezekben az országokban ugyanis a mai napig tiltólistás a reggeli nasiban is fellelhető kék ételszínezék. (via bien.hu)
Fotó: Pixabay